Spowolnij Alzheimera – ucz się języków

Spowolnij Alzheimera – ucz się języków

Po co uczyć się angielskiego? Dla mózgu – i dla siebie!

Spowolnij Alzheimera, ucz języków: Wiele osób zaczyna naukę języka angielskiego z powodów praktycznych — pracy, podróży czy oglądania seriali bez napisów. Ale czy wiesz, że angielski może też pomóc Twojemu mózgowi zachować sprawność na dłużej?

Angielski dla umysłu – profilaktyka Alzheimera

Aktywność fizyczna i zdrowa dieta to ważne elementy profilaktyki chorób neurodegeneracyjnych. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że również aktywność umysłowa – na przykład nauka języka obcego – może wspierać zdrowie mózgu. Dlatego, jako że ta strona poświęcona jest nauce języka angielskiego, w dzisiejszym wpisie skupimy się na korzyściach płynących z jego nauki. Otóż badanie przeprowadzone przez Bialystok i współpracowników (2007) wykazało, że osoby dwujęzyczne zaczynają odczuwać objawy choroby Alzheimera średnio 4–5 lat później niż osoby mówiące tylko jednym językiem. Co więcej, efekt ten był widoczny nawet po uwzględnieniu poziomu wykształcenia i wykonywanego zawodu. 

Angielski to fitness dla mózgu

Nauka języka działa jak siłownia dla Twojego umysłu – wzmacnia pamięć, koncentrację i zdolność logicznego myślenia. Regularna aktywność intelektualna, taka jak przyswajanie nowego słownictwa czy rozumienie struktur gramatycznych, angażuje różne obszary mózgu i tworzy nowe połączenia nerwowe. Efekt? Możesz realnie opóźnić pojawienie się objawów demencji, niezależnie od wieku czy wykształcenia.

Czy nie jest już za późno na naukę angielskiego?

Zastanawiasz się, czy w Twoim wieku warto jeszcze uczyć się angielskiego? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! To jedna z najprostszych i najprzyjemniejszych form treningu mózgu, dostępna dla każdego – niezależnie od wieku. Regularna nauka języka stymuluje pamięć, poprawia koncentrację oraz wspomaga sprawność umysłową, pomagając opóźnić procesy starzenia się mózgu. Nigdy nie jest za późno, by zacząć i czerpać z tego realne korzyści dla zdrowia i codziennego życia.

Podsumowanie

Uczenie się języka to nie tylko zdobywanie nowych umiejętności – to także inwestycja w Twoje zdrowie psychiczne i jakość życia w przyszłości. Regularna nauka angielskiego stymuluje mózg, poprawia pamięć i koncentrację oraz pomaga opóźnić procesy starzenia się umysłu. Jeśli szukasz motywacji, by wrócić do nauki angielskiego, pamiętaj: robisz to nie tylko dla siebie dziś, ale także dla siebie jutro.

Bialystok, Ellen & Craik, Fergus & Freedman, Morris. (2007). Bilingualism as protection against the onset of symptoms of dementia. Neuropsychologia. 45. 459-64. 10.1016/j.neuropsychologia.2006.10.009.

pl_PLPolish